ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Ուրշուլա Գաչեկի եւ քաղաքական վերլուծաբան Բարբարա Դեվիսի հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Նաիրա Զոհրաբյանը կարեւորել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ներկայությունը Հայաստանում:
Ուրշուլա Գաչեկը նշել է, որ առաքելությունը գնահատելու է ընտրությունների համապատասխանությունը ԵԱՀԿ պարտավորություններին, ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման միջազգային չափանիշներին, ինչպես նաեւ ազգային օրենսդրությանը:
Դիտորդները մշտադիտարկելու են թեկնածուների գրանցումը, քարոզարշավը, ընտրական եւ պետական այլ մարմինների աշխատանքները, ընտրական օրենսդրության կիրառումը, լրատվական դաշտը, դիմում-բողոքներում բարձրացված հարցերի լուծման ընթացակարգերը: Դեսպանի խոսքով՝ առաջիկայում երկարաժամկետ առաքելությունը կսկսի աշխատել 24 հոգանոց խմբով, իսկ ընտրությունների օրը՝ 300 հոգուց բաղկացած թիմով՝ լինելով հանրապետության տարբեր ընտրական տեղամասերում:
Նաիրա Զոհրաբյանն ափսոսանք է հայտնել, որ խորհրդարանը չընդունեց ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները: Նա նշել է այն թիրախային մարզերը, ընտրատարածքները, որտեղ, ըստ նրա,  հնարավոր է լինեն որոշ ռիսկային զարգացումներ:
Պատգամավորը վստահություն է հայտնել, որ առաջիկա ընտրությունները բացառիկ են լինելու նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ:  Նա նշել է, որ կան մտահոգություններ որոշ տարածքային ընտրացուցակներով առաջադրված թեկնածուների առումով, ովքեր շարունակում են առաջնորդվել հին մտածելակերպով եւ կարծում են, թե կարող են հին մեթոդներով քվե շահել:

Обсуждены вопросы предстоящих внеочередных парламентских выборов
16 ноября член парламентской фракции “Царукян” Н.Зограбян встретилась с руководителем наблюдательной миссии БДИПЧ/ОБСЕ, послом Уршулой Гачек и политологом Барбарой Дэвис.
Приветствуя гостей, Н.Зограбян подчеркнула важность  наблюдательной миссии БДИПЧ/ОБСЕ на выборах в Армении.
Уршула Гачек отметила, что миссия призвана оценить соответствие выборов обязательствам ОБСЕ, международным стандартам проведения демократических выборов, а также национальному законодательству.
Наблюдатели будут прослеживать регистрацию кандидатов, проводимую агиткампанию, работу избирательных и других государственных органов, применение Избирательного кодекса (ИК), процедуры приема и разрешения заявлений-жалоб. По словам посла, миссия вскоре начнет работу группой в 24 человека, а в день выборов – командой в 300 наблюдателей на различных избирательных участках республики.
Н.Зограбян выразила сожаление, что парламент не принял изменения   в ИК. Она отметила области, избирательные участки, где, по ее мнению, возможны определенные рисковые развития.
Депутат выразила уверенность, что предстоящие выборы станут исключительными в истории независимой Армении. Она заметила, что есть беспокойство по поводу некоторых кандидатов, выдвинувшихся по региональным избирательным спискам, которые продолжают руководствоваться старым мышлением, полагая, что прежними методами смогут заработать голоса.