ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Ուրշուլա Գաչեկի եւ քաղաքական վերլուծաբան Բարբարա Դեվիսի հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Նաիրա Զոհրաբյանը կարեւորել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ներկայությունը Հայաստանում:
Ուրշուլա Գաչեկը նշել է, որ առաքելությունը գնահատելու է ընտրությունների համապատասխանությունը ԵԱՀԿ պարտավորություններին, ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման միջազգային չափանիշներին, ինչպես նաեւ ազգային օրենսդրությանը:
Դիտորդները մշտադիտարկելու են թեկնածուների գրանցումը, քարոզարշավը, ընտրական եւ պետական այլ մարմինների աշխատանքները, ընտրական օրենսդրության կիրառումը, լրատվական դաշտը, դիմում-բողոքներում բարձրացված հարցերի լուծման ընթացակարգերը: Դեսպանի խոսքով՝ առաջիկայում երկարաժամկետ առաքելությունը կսկսի աշխատել 24 հոգանոց խմբով, իսկ ընտրությունների օրը՝ 300 հոգուց բաղկացած թիմով՝ լինելով հանրապետության տարբեր ընտրական տեղամասերում:
Նաիրա Զոհրաբյանն ափսոսանք է հայտնել, որ խորհրդարանը չընդունեց ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները: Նա նշել է այն թիրախային մարզերը, ընտրատարածքները, որտեղ, ըստ նրա,  հնարավոր է լինեն որոշ ռիսկային զարգացումներ:
Պատգամավորը վստահություն է հայտնել, որ առաջիկա ընտրությունները բացառիկ են լինելու նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ:  Նա նշել է, որ կան մտահոգություններ որոշ տարածքային ընտրացուցակներով առաջադրված թեկնածուների առումով, ովքեր շարունակում են առաջնորդվել հին մտածելակերպով եւ կարծում են, թե կարող են հին մեթոդներով քվե շահել:

On November 16, the RA NA deputy, member of Tsarukyan Faction Naira Zohrabyan met with the Head of the OSCE/ODIHR Election Observation Mission, Ambassador Urszula Gacek and political analyst Barbara Davis.
Welcoming the guests, Naira Zohrabyan highlighted the presence of the OSCE/ODIHR Election Observation Mission in Armenia.
Urszula Gacek noted that the mission would assess the compliance of the elections with the OSCE obligations, the international standards for holding democratic elections, as well as the national legislation.
The observers would do monitoring of the candidates’ registration, campaign, and the works of the electoral and other state bodies, the use of the electoral legislation, the information field, and the procedures of solving the problems raised in the application-complaints. According to the Ambassador, in the future the long-term mission will begin to work with 24-person group and on the Election Day with the 300-person team, being in different electoral districts.
Naira Zohrabyan expressed regret that the parliament did not pass the amendments to the Electoral Code. She noted the targeted regions, precincts, where, according to her, some risky developments would be possible.
The MP expressed confidence that the upcoming elections would be exceptional in the history of newly independent Armenia. She has stated that there are concerns with respect to the candidates nominated through some territorial electoral rolls, who continue being led by the old way of thinking and think that they can vote with old methods.